Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” działa w Ścinawie od pół roku. Instytucja pełni równolegle funkcję Domu Pracy Twórczej.
Pierwsze miesiące upłynęły nam na konstytuowaniu się jednostki, niezbędnych odbiorach techniczno-sanitarnych, tworzeniu wewnętrznych dokumentów i regulaminów. Dokonywaliśmy też wszelkich koniecznych zakupów i instalacji, by móc na jak najwyższym poziomie przyjąć naszych gości. Dziś dzięki tym zabiegom w obiekcie można płacić kartą, korzystać z sieci Wi-Fi w całym obiekcie. Dla bezpieczeństwa naszych gości podłączony został system monitoringu. „Pałacyk” stworzył też nowe miejsca na lokalnym rynku pracy. Późną jesienią odbyły się nabory pracowników, szukaliśmy osób posiadających doświadczenie w branży hotelarskiej, znających języki obce, co w dzisiejszych czasach jest nieodzownym wymogiem w tego typu obiektach. Znaleźliśmy profesjonalistów w swoich dziedzinach i powstał zespół, który służy pomocą wszystkim gościom.
Pierwsze miesiące skoncentrowane były na promocji, powstała strona internetowa www.palacyk.scinawa.pl oraz fanpage na Facebooku. „Pałacyk” ma też już swoje logo, które wyłonione zostało drodze konkursu. Zaprojektowaliśmy ulotki, banery i plakaty, które widnieją w różnych miejscach Ścinawy i miast ościennych. Informacja o naszym istnieniu pojawiła się na stronach internetowych sąsiednich gmin i powiatów, a także na portalach turystycznych. Ofertę schroniska jak i wszelkie inne atrakcje turystyczno- kulturalne zaprezentowaliśmy podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu. Obecnie spotykamy się z dyrektorami szkół w regionie, by szczegółowo zapoznać ich z propozycją pobytów kilkudniowych w Ścinawie w ramach zielonych szkół.
Szkolne Schronisko Młodzieżowe jest obiektem nastawionym na promocję gminy, mamy ambicję, by w przyszłości stał się jej wizytówką. Działania „Pałacyku” są w dużej mierze dedykowane gościom odwiedzającym Ścinawę, jednak jako Dom Pracy Twórczej jesteśmy inicjatorem okolicznościowych działań, mających na celu szeroko rozumiany rozwój twórczy i intelektualny. Organizowaliśmy już m. in. wykłady i konferencje, seminaria oraz szkolenia. Dużym powodzeniem cieszyły się rodzinne warsztaty rękodzieła,ostatnio wiosenne, a wcześniej w okresie Bożego Narodzenia. Staramy się na tego typu działania pozyskać dodatkowe środki i być samofinansowalni w tej materii, dlatego we współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywnie dla Gminy Ścinawa przystąpiliśmy do licznych konkursów grantowych. I tak w zeszłym roku pozyskaliśmy fundusze na warsztaty bożonarodzeniowe, a w tym roku znamy już wyniki naborów konkursów grantowych Zarządu Województwa Dolnośląskiego, gdzie pozyskaliśmy dotacje na realizację dwóch wydarzeń jako partnerzy Stowarzyszenia: cyklu warsztatów etnograficznych „Świat na wyciągnięcie ręki” oraz „Nadodrzańskiego Przeglądu Amatorskich Form Kabaretowych.” Pozytywnie też zostały rozpatrzone oferty konkursowe przez Zarząd Starostwa Powiatowego w Lubinie. Tutaj Stowarzyszenie Aktywnie dla Gminy Ścinawa w partnerstwie z Pałacykiem pozyskało środki aż na pięć projektów. Ściśle współpracujemy z Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, Fundacją „Przystań”, czy z grupą licealistów „Młodzi Aktywni”, których wsparliśmy przy projekcie „Zwolnieni z teorii”. Współdziałamy również z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie. Nawiązaliśmy też współpracę z mieszczącym się naprzeciw „Pałacyku” Ośrodkiem Alzheimerowskim, owocem tego jest planowana w najbliższym czasie duża konferencja. Z tej okazji gościć będziemy lekarzy psychiatrów, którzy przyjadą do Ścinawy z całej Europy.
Nasz kalendarz rezerwacji systematycznie się zapełnia. Do tej pory od listopada 2018 r. do dnia dzisiejszego przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” przewinęło się już ponad pół tysiąca osób. Gościliśmy m. in. muzyków Filharmonii Sudeckiej, gości z Węgier, Austrii, czy Niemiec. Nasze pokoje w pierwszej kolejności „przetestowały” dzieciaki ze Ścinawy, które przychodziły na tzw. nocowanki w ramach integracji klasowej. Schronisko z nadejściem wiosny zaczęli odwiedzać młodzi turyści z regionu , którzy przyjeżdżają do Ścinawy w ramach zielonych szkół. Dzieciaki korzystają z bogatej oferty Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, zgłębiają tajniki nadodrzańskiej przyrody nocując i spędzając inspirująco czas w „Pałacyku”.
W obiekcie prócz 57 miejsc schroniskowych, mamy też 11 miejsc o wysokim tzw. „hotelowym” standardzie. Niezależnie jednak od wybranego typu pokoju wszystkie łóżka są pełnowymiarowymi, niezwykle wygodnymi miejscami noclegowymi. Niezależnie od standardu wszystkie zaścielamy elegancką adamaszkową pościelą, goście dostają też do użytku komplet białych ręczników. Pokoje cieszą się dużym powodzeniem ze względu na dobrą cenę w stosunku do oferowanego poziomu, mamy już rezerwacje na okres świąteczny, czy wakacyjny, a nawet na rok 2020. Tutaj należy wspomnieć, że w Pałacyku obowiązuje Regulamin Schroniska i podobnie jak we wszystkich tego typu obiektach rezerwacji należy dokonywać przynajmniej z 48 godzinnym wyprzedzeniem. Turyści mogą korzystać z dwóch w pełni wyposażonych kuchni, w recepcji dostępne są żelazka, czy suszarki do włosów. Placówka jest obiektem oświatowym, co wiąże się z pewnymi obostrzeniami zawartymi w regulaminach. Informujemy o tym wszystkich, korzystających z naszej oferty. Obiekt jest w pełni wyposażony i dostosowany dla osób niepełnosprawnych. W ostatnim czasie pomyślnie przeszedł audyt Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu właśnie pod tym kątem.
Co w przyszłości? Nie zwalniamy tempa, wprost przeciwnie… O efektach naszych działań będziemy Was na bieżąco informować na Facebooku i naszej stronie internetowej.