Mamy już 2 lata!

„Pałacyk”- obiekt tak charakterystyczny dla Ścinawy- 21 września 2018 r. rozpoczął kolejny rozdział swojej historii. Budynek, który od czasów powojennych wielokrotnie zmieniał swoje funkcje, dwa lata temu otworzył swoje podwoje dla pierwszych Gości. Obiekt pełniący funkcję szkolnego schroniska młodzieżowego poszerzył ofertę Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej dla obszaru Legnicko- Głogowskiego Okręgu Miedziowego (ROEE-LGOM).
W budynku, który pełni dodatkowo rolę Domu Pracy Twórczej, mieszczą się m. in. nowoczesna sala edukacyjna, jadalnia, dwie samoobsługowe kuchnie, a cały obiekt dostosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
Minione dwa lata był to czas wytężonej pracy, budowania oferty dla Gości oraz jej intensywnej promocji. Przez ten czas rozesłaliśmy tysiące ofert, odbyliśmy setki spotkań z dyrektorami szkół, nie mogło nas także zabraknąć na dużych wydarzeniach w regionie takich jak Festiwal Nauki, czy Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego. Uważnie wsłuchiwaliśmy się w potrzeby nauczycieli oraz dzieci i młodzieży, a z tychże właśnie rozmów powstała oferta warsztatów, która mamy nadzieję, zadowoli najbardziej wymagających Gości. Dzięki pozytywnym opiniom opiekunów oraz samych dzieciaków, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w Ścinawie może być ciekawie. Niewątpliwym atutem naszej propozycji jest jej elastyczność. Każdy kto zgłosi się do nas może liczyć na ofertę „szytą na miarę”. A dzięki temu, że w naszej gminie mieszka tylu twórczych i pełnych pasji ludzi, w swojej ofercie zapraszamy do skorzystania z ponad trzydziestu różnych warsztatów i zajęć.
Dzięki takim atutom udało nam się atrakcyjnie wypełnić czas uczestnikom kolonii letnich, ferii zimowych czy obozów tematycznych. Fundamentem naszej oferty są zajęcia ekologiczne w Regionalnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Dziewinie, gdzie prowadzone są warsztaty z szeroko pojętej ekologii, artystyczne, a nawet kulinarne.
W trakcie zajęć dzieciaki dowiadują się cennych informacji o energii odnawialnej. Nie jest to jedynie teoria, gdyż na terenie ROEE mieści się farma fotowoltaiczna. Przybyli przemierzają pobliski las łęgowy wyposażeni w lornetki, lupy i walizki eko-badacza. Nasi Goście coraz częściej decydują się też na atrakcje wodne, takie jak np. spływ kajakowy z „Meander-Spływy Kajakowe Szlakiem Odry”, czy rejs szkutą „Łęgowa Dama”, od niedawna urozmaiceniem pobytu jest wyprawa nową ścieżką rowerową.
Dużym powodzeniem wśród korzystających z naszej oferty (zwłaszcza z odleglejszych stron) cieszą się atrakcje pobliskiego Lubina. Współpracujemy z Centrum Edukacji Przyrodniczej, Regionalnym Centrum Sportowym, czy Muzeum Historycznym.
W Pałacyku mamy dwie samoobsługowe, świetnie wyposażone kuchnie, współpracujemy też z lokalnymi firmami gastronomicznymi, które zapewniają wyżywienie w formie cateringu. Zawsze staramy się promować lokalne produkty i zachęcać do tego, by nasi Goście skorzystali z dóbr , z których Ścinawa słynie. Cieszy nas, gdy wyjeżdżając chwalą miejscowe pieczywo, wypieki, czy pierogi. Przybyli do Ścinawy najczyściejszej wyjeżdżają wyposażeni w lokalne przetwory, ale zawsze wskazujemy też miejsca, gdzie w Ścinawie, czy jej okolicach można nabyć atrakcyjne produkty rękodzieła i inne, bezpośrednio od samych twórców, czy rzemieślników. Cieszy nas, że możemy obdarowywać Gości folderami z informacjami o naszym regionie, takimi jak przewodnik turystyczny „Ścinawa i okolice”, czy gra miejska „Ścinawa – małe miasto, wielka historia”. Materiały pozyskaliśmy dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Aktywnie dla Gminy Ścinawa, które bierze udział w licznych projektach granatowych i pozyskuje na ten cel środki finansowe.
W weekendy i święta „Pałacyk” coraz częściej wypełnia się bliskimi mieszkańców Ścinawy i okolic, którzy przyjeżdżają na wesela i inne uroczystości rodzinne. Częstymi klientami schroniska są krewni podopiecznych Ośrodka Alzheimerowskiego, którzy przyjeżdżają do Ścinawy z całej Europy.
Od początku istnienia schroniska staramy się aby z działań Domu Pracy Twórczej mogło korzystać jak najwięcej mieszkańców gminy. Dlatego dzięki współpracy z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami i artystami, odbyło się u nas wiele wydarzeń artystycznych, spotkań autorskich, czy warsztatów m.in. Nadodrzański Przegląd Amatorskich Form Kabaretowych; Warsztaty Taniego Podróżowania z Jakubem Poradą; Rodzinne Warsztaty Wianków Bożonarodzeniowych, czy autorskie spotkanie z Barbarą Grzymkowską-Blok ( to tylko niektóre). Staramy się wspierać także grupy młodzieżowe, które wychodzą z inicjatywą działań na rzecz mieszkańców, stąd współpraca z grupami „Młodzi Aktywni”, czy „Chem’n’joy”.
Mimo, że ostatnie dwa lata nie były dla nas łatwe (strajk nauczycieli w 2019 r. i pandemia w 2020 r.), nie poddajemy się cały czas prężnie działając. Od czasu „odmrożenia” branży noclegowej, nie możemy narzekać na „obłożenie”. Na zakwaterowanie w SSM zdecydowało się kilka firm realizujących inwestycje w naszej gminie. Dodatkowo wznowiliśmy współpracę z Fundacją Eudajmonia, która organizuje u nas tygodniowe turnusy dla swoich podopiecznych. Mimo trudnego okresu nie zwalniamy i cały czas się rozwijamy, mając na uwadze bezpieczeństwo zakwaterowanych w SSM osób. Trochę czekaliśmy na ten moment, ale teraz coraz częściej zdarza nam się informować o tym, że mamy „komplet” Gości.
Nasz kalendarz rezerwacji systematycznie się zapełnia. Do tej pory przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pałacyk” przewinęło się już blisko 6000 osób, a z oferty warsztatów, prelekcji i działań otwartych skierowanych do mieszkańców skorzystało prawie 2000 osób. Faktem jest, że z powodu pandemii i obaw związanych z nadejściem drugiej fali zrealizujemy tylko kilka z zaplanowanych „zielonych szkół” . Cieszymy się jednak, że nie wszystkie placówki oświatowe zawiesiły wyjazdy i wycieczki, a ci którzy nie dotrą do nas tej jesieni przebukowują swoje rezerwacje na wiosnę 2021.