Goście z Białorusi

W dniach od 5 do 8 grudnia gościliśmy grupę polskiej młodzieży, która przyjechała do Ścinawy z Grodna na Białorusi. Młodzi Grodnianie spędzili w Polsce niezwykle intensywne trzy dni, w trakcie których nie zabrakło wycieczek, spotkań z rówieśnikami oraz mnóstwa informacji na temat kultury oraz tradycji Dolnego Ślaska.

Czwartkowy wieczór, bezpośrednio po przyjeździe, upłynął w duchu zbliżających się świąt. Młodzież w trakcie warsztatów artystycznych wykonała piękne ozdoby bożonarodzeniowe. 6 grudnia przywitał naszych Gości słoneczną, aczkolwiek mroźną pogodą.Tego dnia wybrali się do Wrocławia. Pierwszy etap zwiedzania poświęcony był wrocławskim krasnalom. Idąc szlakiem małych gnomów pojawiło się mnóstwo ciekawostek, dotyczących historii i architektury stolicy Dolnego Śląska, o których w interesujący sposób opowiadała pani przewodnik. Następnym etapem wycieczki była lekcja muzealna „Jak żyli wrocławianie 400 lat temu” wraz ze zwiedzaniem Muzeum w Zamku Królewskim. Później już obiad, a po nim wizyta w Muzeum Pana Tadeusza w Ossolineum. Tam nasi Goście usłyszeli liczne historie i ciekawostki na temat epopei narodowej. Mieli też okazję zobaczyć rękopis dzieła Mickiewicza. Równo o godzinie 18.00 na wrocławskim Rynku rozbłysnęła oficjalnie świąteczna choinka, były koncerty oraz wizyta świętego Mikołaja. Jarmark Bożonarodzeniowy zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.
Sobotnie przedpołudnie upłynęło filmowo w lubińskim kinie Muza, a po seansie spacer pośród świątecznych straganów rozstawionych na rynku miasta. Młodzież odwiedziła też Muzeum Miasta Lubina i dowiedziała się wielu ciekawostek na temat górniczej historii miasta. Popołudnie i wieczór spędzili integrując się z rówieśnikami z Lubina. Wspólnie ubrali choinkę, dekorowali pierniki oraz zjedli świąteczną kolację.
W mikołajkowy weekend nie mogło zabraknąć wizyty świętego Mikołaja.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie